Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Малтретираното момче од Австралија не е единствениот познат во нивната фамилија

Квејден Бејлс не е единствениот член на австралиското семејство кое ги полнеше насловните страници. Приказната за малтретираното 9-годишно момче скрши срца ширум светот кога минатата недела видото се прошири низ светот. Прифилите на Квејден и неговата мајка исчезнаа од социјалните мрежи, но момчето има постара сестра, активистка за Абориџините. Неговата …

Повеќе

Наскоро: Документарен филм за Грета

Наскоро ќе започне снимањето на документирана телевизиска серија, посветена младата активистка Грета Тунберг, под продукција на BBC. Програмата ќе го следи меѓународното залагање на младата Грета за зачувување на животната средина и нејзините состаноци со истакнати научници и политички лидери. „Во серијата ќе бидат прикажани и некои моменти од нејзиниот …

Повеќе