Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Македонија ќе добие 2.000 заштитни маски од Кина

Заменик-министерот за надворени работи Андреј Жерновски денеска се сретна со амбасадорот на Кина во земјава, Џанг Ѕуо, кој од името на Амбасадата предаде нова помош наменета за превенција од Ковид-19 која се состои од 2.000 трислојни заштитни маски. – Ние, како Влада и како држава, правиме се’ за да го …

Повеќе

Полицијата ќе ја засили контролата, парични казни ако не носите маска или шал

Од вчера е укинат полицискиот час. Но, и покрај олабавувањето на рестриктивните мерки, во сила остануваат препораките на Владата и Министерството за здравство за заштита од коронавирусот. Од Министерството за здравство апелираат до граѓаните во целост да ги почитуваат мерките и препораките, особено за задолжително носење на заштитна опрема, често …

Повеќе

Донација од заштитна медицинска опрема од Бугарија

Хуманитарна помош за медицински цели од Бугарија за Северна Македонија денеска беше официјално предадена од бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов на вицепремиерот за европски прашања и национален координатор за странска помош Бујар Османи и вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска. Вкупната донација се состои од 600 заштитни медицински одела за …

Повеќе

Д-р Пановски: Тезата „еден будала може да расипе 1000 луѓе“ стана реалност

Сметам дека населението се умори од мерките и сега доаѓаме до ситуација, тезата „еден будала може да расипе 1000 луѓе“ да е вистина, изјави во гостувањето на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, проф. д-р Никола Пановски. Околу собирањата на литургии, погреби, џамии и цркви, Пановски вели дека овие институции и …

Повеќе

ЕУ испраќа уште заштитни маски во С.Македонија

Нови залихи на ФФП2 маски ЕУ испраќа денеска во Македонија и Црна Гора од резервата на ЕУ на медицинска заштитна опрема, јавува дописничката на МИА од Брисел. -Горд сум што се мобилизира дополнителна заштитна опрема во Северна Македонија и Црна Гора од резервата РескЕУ на ЕУ. Со овие нови залихи …

Повеќе

Во Тетово предупредени 177 луѓе за неносење маски

Од 1 до 10 мај колку што трае мерката за задолжително носење маска 177 лица се писмено предупредени за непочитување на наредбата за користење на заштитна опрема на подрачје на Секторот за внатрешни работи Тетово, соопшти денеска тетовската полиција. Воедно, евидентирано е дека две лица во Тетово за изминатите 24 …

Повеќе

Општина Карпош започна со делење на 3.000 маски за повеќекратна употреба

Општина Карпош започна со делење на 3.000 маски за повеќекратна употреба, за поруралните делови во Карпош (Злокуќани, Бардовци, Нерези). -Маските ќе се делат и пред фреквентни места: маркети, банки, автобуски постојки.Благодарност до Амбасадата на Словачка и амбасадорот Хенрик Маркуш, за донацијата, како и за поддршката од Macedonia Welcome Centre, напиша …

Повеќе

Филипче: Се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема

Од вчера (30.04) се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема. -Задолжителното е носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, во сите јавни објекти како државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, јавен превоз, чекални, здравствени институции и слично. Носењето на заштитна опрема е задолжително …

Повеќе

Николовски: На гласање ќе се оди со маски и ракавици

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски на денешната прес конферецнија најави дека на гласање граѓаните ќе се носта заштитни маски и ракавици. Тој истакна дека  кога ќе се спроведат парламентарните избори ќе се почитуваат сите протиколи за држење растојание и носење заштитна маска, а митинзи нема да има. „ Се …

Повеќе

Филипче: Доволно е марама, граѓаните немаат потреба од специјални маски за заштита

Министерот на здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција потсети дека задолжението за носење на маски на лицето мора да се почитува во затворен простор, како и на отворено ако граѓаните не може да го одржат потребното меѓусебно растојание од два метра. -На почетокот на епидемијата се соочивме со повисоки цени …

Повеќе