Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Средба на претседателот Пендаровски со Специјалната изборна мисија на ОБСЕ/ОДИХР

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Лаима Андрикиене, шеф на Специјалната мисија за оценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР за предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, закажани за 15 јули, при што беше запознаен со планираните активности на мисијата, составена од девет експерти, во насока на набљудување …

Повеќе

Пендаровски: Сите учесници во изборниот процес да придонесат овие избори да бидат фер, слободни и демократски

За првпат од независноста на земјата имаме избори како земја-членка на НАТО и во очекување да ги почнеме претпристапните преговори со Европската Унија. Изборниот процес и изборите мора да бидат спроведени според високи стандарди и критериуми, имајќи ја предвид и нашата евро-атлантска перспектива, изјави претседателот Стево Пендаровски. „ Овие избори …

Повеќе

Пендаровски: Законот за заштита од дискриминација да биде на приоритетна листа за донесување на следниот парламентарен состав

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими организаторите на манифестацијата „Скопје Прајд“, која оваа година поради пандемијата на КОВИД-19 се одржува виртуелно во периодот 20-30 јуни. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, претставниците на граѓанските организации кои работат на „Скопје Прајд“ го информираа Пендаровски за планираните активности кои имаат за …

Повеќе

Пендаровски: Време за губење нема, уште денес да седнеме со Заев и Мицкоски да најдеме решение за изборите

Претседателот Стево Пендаровски оцени дека нема потреба за нова вонредна состојба. Во своето денешно обраќање тој рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или воведување други превентивни мерки. -Ниту една од четирите вонредни состојба не беше донесена  заради …

Повеќе

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите. На овој ден во 1905 султанот Абдул Хамид Втори го …

Повеќе

Вучиќ и Вулин со остри коментари за изјавата на Пендаровски

Српкиот претседател Александар Вучиќ и министерот за одбрана Александар Вулин денеска ја коментираа изјавата од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски за Газета Експрес дека „се противи на корекција на границите меѓу Белград и Приштина“. Како што јави дописникот на МИА од Белград, српскиот претседател искоментира дека „Пендаровски со изјавата им …

Повеќе

Вулин: Пендаровски да молчи за јазикот кој никој, освен Србија, не му го признава

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, реагираше на изјавата на претседателот Пендаровски, кој рече зборувајќи за прашањето меѓу Србија и Косово, рече дека е „против идејата за корекции на границите меѓу двете земји“. – Претседателот на Северна Македонија може слободно да молчи на јазикот, кој никој не му го признава …

Повеќе

Пендаровски ги прими членовите на ДИК

Претседателот Стево Пендаровски, денеска оствари средба со членовите на Државната изборна комисија, која следува по вчерашната одржана лидерска средба во Кабинетот на Претседателот на која се разговараше за одржувањето на предвремените избори. Претседателот Пендаровски ги запозна членовите на Државната изборна комисија со ставовите на претседателите на политичките партии и консензуално …

Повеќе

Пендаровски: Државните институции, приватниот и граѓанскиот сектор да обезбедат услови за остварување на младите иноватори

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски синоќа, преку видео врска, се обрати на завршниот настан на овогодинешниот „Generation Unlimited – Младински Предизвик”, односно на презентацијата на решенијата на петте тимови финалисти. Осврнувајќи се на темата на иницијативата „Како може дигиталната технологија да влијае за поактивно вклучување на децата и …

Повеќе