Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Доволен е еден миг невнимание: Еве колку лесно се шири коронавирусот (ВИДЕО)

Коронавирусот од вчера зазеде статус на пандемија, па затоа секаде се апелира на мерки за претпазливост. Министерството за здравство на Саудиска Арабија објави видео со кое објаснува како само една грешка е доволна за да се предизвика брзо и неконтролирано ширење на коронавирусот. Со тоа, тие им укажуваат на граѓаните …

Повеќе

Чулев: Обрасците ќе пристигнат за една недела, вирусот не го намалило интересот за барања за патни исправи

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска повтори дека наскоро се очекува да пристигнат обрасците за пасоши, по што како што рече, ќе бидат ангажирани повеќе припадници на управните служби на МВР со цел во кус период да се изготват пасошите за околу 20 илјади граѓани кои имаат поднесено барања …

Повеќе

Коронавирус: Како да се заштитите во возилата на јавниот превоз?

Фото: Борче Поповски

Многумина од нас ги користат услугите на градскиот и меѓуградскиот јавен превоз, а притоа двојното внимание е и повеќе од важно. На вас е да не ги заборавате досегашнтие препораки на СЗО за превенција од забрзано ширење на коронавирусот. Општите препораки можете да ги најдете ТУКА. Во возилата на јавниот …

Повеќе

Лаги околу коронавирусот: Амазон забрани продажба на милион производи

Амазон објави дека во минатите недели забрани продажба на милион прозиводи поради невистинити тврдења дека лекуваат болести предизвикани од коронавирусот, односно дека штитат од зарази. Досега ширум светот од коронавирусот починале најмалку 2.800 луѓе. Првиот случај на зараза е забележан при крајот на минатата година во кинескиот Вухан, а денеска …

Повеќе

ВАЖНО Е ДА ГИ ЗНАЕМЕ: Сите митови и заблуди за коронавирусот

Коронавирусот веќе дојде во Италија, а Македонија ги зголемува мерките на превенција и рано детектирање на симптомите, со оглед на тоа што со погодените делови има редовна миграција на патници. Светската здравствена организација (СЗО) на својата официјалната страница ги објави таканаречените myth busters со цел да се откријат вистините и …

Повеќе