Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Заев: Ти благодарам Санчез, продолжуваме да придонесуваме за подобра иднина

По повод упатената поддршка на премиерот на Шпанија, Педро Санчез до претседателот на СДСМ и коалицијата „Можеме“ за претстојните избори, лидерот на пратијата Зоран Заев преку својот Фејсбук му се заблагодари. „Ти благодарам Педро Санчез за поддршката. И како сојузници во НАТО и како идни партнери во ЕУ, продолжуваме да …

Повеќе

Санчез упати поддршка до Заев: Верувам дека по изборите земјата ќе продолжи со ваква проевропска Влада

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез упати видео порака за поддршка до претседателот на СДСМ, Зоран Заев и коалицијата „Можеме“. Во продолжение ви испраќаме интегрален текст од видео обраќањето: „Сакам да испратам порака за поддршка на предизборната коалиција „Можеме“ што ја предводи мојот драг пријател Зоран Заев од СДСМ. Тоа е …

Повеќе

Заев со порака до младите: Ова е ваша земја, има да се бориме дома, оти тоа е патриотизам!

Претседателот на СДСМ на вчерашната трибина на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ одржана во Чаир, упати порака до младите да останат во државата и да се борат за напредок и развој, за европеизација на државата преку процесите на преговори со ЕУ и членството во НАТО. – Една порака до младите луѓе, …

Повеќе

Нова бомба на Заев: Јас го презедов СДСМ и го финансирам сам, не ми треба Бранко

Нови аудио снимки се појавија на каналот „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат разговори во кој се препознава гласот на Зоран Заев. Во разговор во кој учествува Заев со непознато лице, се слуша како лидерот на СДСМ зборува дека ја презел партијата од Бранко Црвенковски и дека тие веќе …

Повеќе

Заев: 200 милиони евра годишно финансиска поддршка за земјоделството

Земјоделците и во Ново Село и низ целата држава знаат дека во СДСМ имаат партнер кој се грижи за нив и го цени нивниот труд, 480 милиони евра во последните три години насочивме кон земјоделците, преку директна или индиректна финансиска поддршка, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во Ново Село. …

Повеќе

Заев за последната „бомба“: Во слободен разговор со седење во кафана знаат да се случат грешки

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, прашан дали јавно ќе се извини на Шарената револуција која ја навредува во последната објавена бомба, тој изјави дека тоа веќе јавно го сторил објавувајќи Фејсбук статус. „Јас јавно се извини на Фејсбук и до граѓаните од Шарената револуција, имавме одлична соработка, голем дел од …

Повеќе

Заев: Со отворањето на преговорите ние почнуваме нова фаза од македонската европеизација

Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме. Северна Македонија оди уште поблиску кон Унијата, македонската интеграција забрзува, изјави денеска лидерот на …

Повеќе

Заев: Во новиот мандат 200 милиони евра годишна финансиска поддршка за земјоделството и руралниот развој

Три години СДСМ преку владата што ја предводи покажува што значи вистинска грижа за земјоделците. Со одговорни и чесни политики, го вративме достоинството на нашиот земјоделец, го цениме и вреднуваме неговиот труд. За само три години финансиската поддршка во земјоделството стигна до рекорден износ од 430 милиони евра и стигнува …

Повеќе

Заев од Дојран: Со изградбата на браната Конско ќе се обезбеди навремен дотур на вода до Дојранското езеро

„До 2021 ќе изготвиме мерки за санација и реконструкција на колекторот и пречистителна станица во Дојран во вредност од 60 милиони денари, а со финализација на изградбата на браната Конско ќе се обезбеди навремен дотур на вода до Дојранското езеро. Важно е да се чува еко-средината во езерото и околу …

Повеќе

Заев: До крајот на мандатот минималната плата ја креваме на 20.000 денари

Во изминатите две и пол години, СДСМ во целост го реализираше концептот Парите назад кај граѓаните со што се зголеми животниот стандард и куповната моќ на нашите граѓани.Концептот „Парите кај граѓаните“ е концепт во кој силно веруваме и тоа ќе го покажеме во следниот мандат, парите уште повеќе ќе завршуваат …

Повеќе