Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Стојановски тврди дека е единствениот легитимен претседател на СРСВМ

Вчерашната прес-конференција и денешната информација до медиумите на поранешниот претседател на Синдикатот на работниците од сообраќај и врски (СРСВМ), Методија Димески е несоодветен несериозен чекор, реагира Миќо Стојановски, актуелен претседател на Синдикатот. – Имено, истиот преку медиумите лажно се претставува како моментален претседател на Синдикатот, за што ќе бидат поведени …

Повеќе

Компаниите и институциите најмногу за 18 месеци ќе мора да се усогласат со Законот за заштита на лични податоци

До средината на следната година македонските компании и институции треба да го усогласат своето работење со новиот Закон за заштита на лични податоци, што Собранието го донесе пред распуштањето во пресрет на предвремените парламентарни избори. Законот всушност значи транспонирање во нашето законодавство на Општата регулатива за заштита на личните податоци …

Повеќе

Спасовски: Јасно е каде и на кои места и во кои општини може да се употребуваат јазиците

Законот за јазици и поставување на двојазичните табли е јасен и е објавен во Службен весник, посочи денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање, кој е во право дали коалицискиот партнер ДУИ, односно вицепремиерот Бујар Османи, кој вели дека поставувањето на двојазична табла во Прилеп е согласно законот за …

Повеќе

Националните ТВ ги обвинуваат операторите за нелојална конкуренција

Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции да ги потсетат на обврските што ги имаат со добиените лиценци за работа, како и дека не може да бидат дотолку општествено неодговорни, со оглед …

Повеќе

Жерновски-Буриќ: Советот на Европа го поздравува донесувњето на Законот за ЈО

Донесувањето на Законот за јавно обвинителство било поздравено на средбата меѓу заменикот министер за надворешни работи Андреј Жерновски и генералниот секретар на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ. Како што е наведено во соопштението од МНР, на средбата заеднички било констататирано дека со овој чин, Република Северна Македонија демонстрира силна …

Повеќе

НАкС бара исплата на минат труд од основниот буџет на МОН

Независниот академски синдикат (НАкС) во отворено писмо до премиерот Оливер Спасовски го изразува незадоволството од нерешениот проблем со исплатата на ветените 10 проценти од јануарската плата за вработените во високото образование и, како што наведува, „поради нечии лични интереси кои немаат допирни точки со заложбата за унапредување на положбата на …

Повеќе

Николовски: Законот е изгласан, а каква е содржината ќе се цени доколку се отворат преговорите

Емитувањето на првите прислушкувани разговори беше во февруари 2015, сега е февруари 2020 – политичката криза трае 5 години, така што е неодржливо за било кого да продолжи оваа политичка криза. Мислам дека и ние и СДСМ ги „збудалевме луѓето“. На Македонија и е потребна стабилност и мир. Како и …

Повеќе

Зеќири: Носењето на Законот за ЈО беше неизвесно до самиот крај

Носењето на Законот за ЈО беше неизвесно за мене до самиот крај, заради ставовите на одредени политички партии, меѓутоа успеавме да ги убедиме дека ова е најдоброто решение, изјави за Утрински брифинг на „Слободна ТВ“, Мухамед Зеќири, потпретседател на СДСМ. „Состав што ќе се памети по тешки но битни одлуки …

Повеќе

СДСМ го изгласа Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ најавува одговорност по изборите

Собранието едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Пред да се распушти Собранието меѓу другите ги донесе и законите за јавно обвинителство и измените на законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана. Законот за …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ гласаа за Законот за служба, во кој стои Северна, а го проблематизираат Законот за одбрана (ФОТО)

ВМРО-ДПМНЕ гласаа за Законот за служба во АРМ, во кој стои Северна Македонија, а го проблематизираат Законот за одбрана, кој е важен за НАТО интеграцијата Оттука не држи ставот на партијата на Христијан Мицкоски дека со гласање за Законот за одбрана се гласа за промена на името на Армијата. Листинзите …

Повеќе