Избран за претседател на САД Доналд Трамп се сретна со генералот од маринците во оставка Џејмс Матис. Последниот е разгледуван како потенцијален кандидат за министер за одбрана во идната влада, пренесе ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Си-Ен-Ен.

Средбата се одржа во голф клубот на Трамп во Бедминстер, Њу Џерси. На неа присуствуваа идниот потпретседател Мајк Пенс и помошници на новоизбраниот претседател.

Во минатото 66-годишниот Матис ја предводеше Централната команда на американските вооружени сили на Блискиот Исток. Генералот и Трамп имаат заеднички ставови по низа надворешнополитички прашања.

Според Еј Би Си, Труман го запре  изборот  на Матис. Според новоизбраниот претседател, токму тој е достоен да го предводи военото министерство на САД, Трамп ја пуштил одлуката  по средбата со генералот одржана порано во Њу Џерси.

Новоизбраниот претседател размислува за функција и  за името на пензионираниот генерал Дејвид Петреус, кој се повлекол  во 2012 година на местото шеф на ЦИА поради вонбрачна врска. Ова го тврди весникот “Волстрит џурнал”, повикувајќи се на запознаени од екипата на Трамп по преминот во власта, пренесе Ројтерс.

Меѓу вртените  имиња за шеф на Пентагон се уште  е о.р. генерал на копнените сили на САД Џек Кин, поранешниот советник за национална безбедност Стивен Хедли и поранешниот сенатор Џим Талнт, посочува весникот.

Кин напиша на Твитер вчера дека нема да  и се приклучи на новата влада.

Според “Њујорк тајмс” меѓу кандидатите за шеф на Пентагон е уште  и сенаторот од Њу Хемшир Кели Ејот и поранешниот сенатор од државата Аризона Џон Кајл.