Во оваа ситуација, потребно е да носите две маски: Важен совет за сите кои носат платнени маски

од Берта Китинска

Бидејќи се повеќе луѓе прифаќаат носење маски за да го намалат ширењето на коронавирусот, можеби сте забележале дека некои луѓе носат двојни маски. Но, дали носењето две маски е подобро од една?

N95 е доволно

Ако успеавте да набавите N95 или вистинска хируршка маска (а не маска со „медицински изглед“ што можете да ја купите во продавница), ставањето друг слој над маската веројатно не носи голема корист, пренесува порталот „Е-клиника“.

Овие здравствени маски се изработени од цврсто ткаени материјали специјално дизајнирани за да спречат продирање на вирусни честички, па веројатно не е потребна дополнителна заштита.

Но, ако користите памучна маска, носењето друга маска навистина може да зароби повеќе честички од вирусот при издишување и исто така може да обезбеди подобра заштита од вдишување на вирусот од воздухот.

Неодамнешното истражување спроведено на индивидуални маски индицира дека двослојната платно маска за лице се покажала подобра од еднослојната.

Дали ова значи дека дополнителните слоеви што би ги добиле доколку ставите дополнителна маска на лицето пред постојната да понудат уште поголема заштита?

Сè уште нема научни докази за ова, но иако ние немаме, тоа веројатно нема да боли да се маскирате двојно, особено ако се најдете во поризична ситуација, на пример, да живеете со некој што е болен со кoвид 19.

Важни и други мерки за превенција, сепак, не случајно добијте лажно чувство на безбедност поради дополнителна заштита на друга маска. Мора да следите други пропишани мерки и совети. Сè уште треба да одржувате физичко растојание од другите луѓе. И измијте ги рацете.

Исто така, без оглед на тоа колку слоеви ткаенина содржи вашата маска, проверете дали таа добро се прилепува на вашето лице без да остава празнини во кои може да се повлече вирусот корона.

На крај, запомнете дека најдобрата маска е онаа што всушност ја носите цело време. Ако двојното маскирање ве прави непријатно и ве искушува да ја повлечете маската под носот, што не смеете да го правите, останете да ја носите вообичаената маска.

loading...

Слични содржини