Yerkramas.org: Русија се подготвува за војна во Либија Оваа операција ќе го подигне авторитетот на Москва во сунитскиот свет

од desk4

Владимир Путин пристигна na аеродромот Латакија во Сирија и притоа и нареди на армијата да се врати во Русија.

По тој повод е соодветно да се спомене публикацијата на коментаторот Константин Еггерт кој беше објавена во интернет-изданието за деловни луѓе “Биржевој лидер”, на кое се повика и Deutsche Welle. На 1 декември беше објавена информацијата за можноста Русија да ја распореди својата база во Египет.
Документот е објавен на владината веб-страница во Кремљ. Прелиминарните договори веќе се потпишани од страна на двајцата министри за одбрана. Во наредните месеци може да се заклучи формален договор.

Најочигледен одговор на прашањето зошто на Москва и требаат бази во Египет е дека се подготвува за воена акција во соседна Либија. Москва отворено го поддржува либискиот генерал Халиф Хафтар.

Тој е поранешен соработник на Моамер Гадафи, кој пред 30-ина години одби да одржува диктаторот, и премина во опозиција и замина за САД. Важен детал е дека генералот студирал во СССР и зборува руски јазик.

Сега тој е најсилна и најавторитативна личност во фрагментирана Либија, само тој може да ја ослободи земјата од терористите.

Друг важен детаљ е тоа што, според Ројтерс, руските специјалци му помогнале, и сè уште може да ги има на територијата на Западен Египет. Во оваа област, постојат комуникации штабови со Хафтар.

Излегува дека Путин веќе направил “инвестиции” во Либија, а тој никогаш не прави не пресметани гестови, ако од тоа Русија нема корист.

Во Москва и во Каиро се убедени дека Хафтар со подржувањето на руските ВКС брзо ќе ги победи исламистите и ќе ја обедини Либија. Во оваа смисла, рускиот претседател може да освои друга награда преку воспоставување на фактичка контрола врз сунитска Либија.

Победата во Либија јасно би го исчистил образот на Русија во сунитските земји каде што Москва ја доживуваат како помошник на шиитскиот Техеран. Во таков развој на настаните на Запад ќе остане да го прифати како свршен факт.

Слични содржини