Закачена свинска глава на врата од џамија во Дортмунд, сторителот се сликал со неа

од Nikola Popovski

Непознато лице закачило свинска глава на врата од џамија во Дортмунд, Германија. Џамијата функционира во рамките на Турско-исламскиот сојуз за верски прашања.

Во соопштението на социјалната мрежа на управата на џамијата се посочува дека нападот бил „расистички и одвратен“. Од таму соопштија дека таквите напади нема да ги заплашат.

-Овој одвратен чин беше остро осуден од нашиот управен одбор“, се вели во соопштението, објави „Ливик“.

Тие истакнаа дека ксенофобијата, антиисламизмот и десничарскиот екстремизам не можат да ги спречат жителите на Дортмунд и Евинг да живеат во мир.

За поддршката им се заблагодариле и на градоначалникот на областа Евинг, Оливер Стенс и на заменикот на сојузната покраина Северна Рајна Вестфалија, Волкан Баран.

Безбедносната камера покажува дека непознато лице дошло до вратата од џамијата, обесило свинска глава и се сликало со неа.

Фото: AA

Слични содржини