Жени од Авганистан МОЛАТ ЗА ПОМОШ за да побегнат од Tалибанците (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид изјави денеска на првата официјална прес -конференција по освојувањето на целата територија на Авганистан и влегувањето во Кабул, дека тие им ги гарантираат на жените сите права според шеријатските закони, додавајќи дека жените можат да работат во образованието и здравството.

Сепак, на социјалната мрежа Твитер беше објавено видео, на кое се гледа како жените сакаат да побегнат од Авганистан од Tалибанците.

Слични содржини