Зошто единствено Путин и Бајден не носат маски на самитот, иако се дел од протоколот?

од Stefanija Kuzmanovska

Вршителот на должноста шеф на протоколот за регионот на Женева рече дека персоналот на вилата каде се одржува руско-американскиот самит ќе носи маски поради пандемијата на ковид-19, дури и ако двајцата водачи не го сторат тоа.

Британскиот весник „Гардијан“ наведува дека властите во Женева бараат носење маски на јавно место, иако постојат исклучоци.

Ова барање е особено точно на места со голем пешачки сообраќај, како што се области за шопинг.

Марион Борди Буеши, која управува со голема вила на Женевското езеро каде се одржува самитот, за „Асошиејтед прес“ изјави дека вработените во Вила Ла Гранџ и претходно носеле маски.

Таа додаде дека Путин и Бајден најверојатно нема да носат маски за време на разговорот, како што видовме, истакнувајќи дека и двајцата лидери биле вакцинирани против коронавирусот.

Британскиот весник наведува дека бројот на потврдени случаи на инфекција со ковид-19 е намален низ цела Швајцарија.

Слични содржини