Торонто Репторс запиша експресно домаќинство и  успех против Лос Анџелес Клиперс со 112: 94 во дуелот од НБА. Гостите  го почнаа добро натпреварот, но во втората четвртина беа разбиени со 20 поени разлика, што се покажа решавачко во средбата. Крис Пол реализираше 23 поени и 11 скока, а за домаќините Најсодржајни станаа Кајл Лоури со 21 поени и Јонас Валанчунас со 20.

4618338

Бруклин Нетс на домашен терен успеа да стави крај на победничката серија на Оклахома Сити Тандер, освојувајќи  го натпреварот со 116: 106. Средбата беше еквивалентна, но Бруклин успеа да обезбеди малку предност во втората четвртина . Оклахома ја прекина серијата од осум последователни победи, откако дабл-дабл на Кевин Дурант од 32 поени и 10 скока и друг на Расел Вестбрук од 27 поени и 11 скока не стигнаа за успех. Бостон Селтик пак освои гостувањето на Филаделфија Севнти Сиксрс со 112: 92, а Хјустон Рокетс го победи Далас Маверик дома со .115: 104 (36:29, 14:29, 34:27, 31:19)