Австриската полиција уапси 21 член на балканска нарко-банда

од Vladimir Zorba

Австриската полиција уапси 21 член на нарко-банда од Балканот, што генерирала повеќе од милион евра од продажба на дрога во Виена.

Во соопштението се наведува дека за само неколку дена полицијата уапсила 21 осомничен во четири акции и запленила речиси 29 килограми кокаин, 9,5 килограми хероин, близу два килограми марихуана и 36,5 килограми наркотици.

По интензивна истрага, Единицата за борба против уличен криминал (ЕГФ) успеа да нанесе нов удар на меѓународниот трговски синџир.

Покрај тоа, при апсењата беа пронајдени неколку пиштоли, како и фалсификувани документи и 360.000 евра во готово.

Само двајца од 21 уапсен биле пријавени во Австрија. Уапсените се претежно од Србија, Хрватска и Црна Гора.

Слични содржини