Бензинска пумпа по грешка продавала гориво за едно евро, настана општ хаос

од Nikola Popovski

Бензинска пумпа во германскиот град Геролцхофен во Баварија случајно продавала гориво по цена нешто повисока од едно евро за литар.

Како што пишуваат медиумите, супер плус на таа бензинска пумпа чинел 1.029 евра за литар. Евтиното гориво резултирало со општ хаос и гужви во вторникот попладне.

„Складиштето од 3.000 литри беше празно доцна вечерта“, изјави закупецот на бензинската пумпа.

Во средата наутро литар бензин Супер плус повторно чинеше 2.099 евра, пишуваат германските медиуми.

Како што соопшти во средата операторот на бензинската пумпа, погрешната цена била поради грешка на вработен при внесување на цените. Во 21.41 часот магацинот бил празен.

Од бензинската пумпа засега не можат да соопштат колку литри гориво се продадени по поевтина цена. Попустот сега се води како „несакана промотивна распродажба“ и не се замерува на возачите кои евтино ги наполниле резервоарите, пренесува „Fenix ​​Magazine“.

Слични содржини