Британскиот министер за одбрана: Велика Британија нема да се врати во Авганистан

од Stefanija Kuzmanovska

Талибанците сега го контролираат Авганистан, а британските и силите на НАТО нема да се вратат во борба против бунтовниците, изјави во понеделникот британскиот министер за одбрана.

„Признавам дека Талибанците сега ја контролираат земјата“, рече министерот за одбрана Бен Валас за Скај њуз. „Не мора да бидете политички научник за да видите што се случува.

На прашањето дали Британија и НАТО ќе се вратат во Авганистан, Валас рече дека тоа не е во планот.

Валас рече дека воената страна на аеродромот во Кабул е безбедна и дека Велика Британија прави се што може за да ги евакуира британските граѓани и Авганистанците поврзани со Британија.

„Нашата цел е околу 1.200 до 1.500 поаѓања дневно во согласност со капацитетот на нашите авиони и ќе го задржиме тој проток“, рече тој.

Слични содржини