Цифрата ќе ве изненади: Пресметано колку пари имало семејството на Кевин од „Сам дома“

од Stefanija Kuzmanovska
225 прегледи

Новата истрага на „Њујорк тајмс“ ја разгледува реалната цена на познатата куќа од „Сам дома“ и финансиите на фиктивното семејство.

Гледањето на класичниот дом од тули на семејството Мекалистер е традиционален дел од секое гледање на култниот филм „Сам дома“.

Сега стана традиција да се гледа филмот „Сам дома“ на малите екрани за време на празниците, а сите се сеќаваат на куќата во која Кевин престојува сам.

Можеби многумина не знаат дека токму ова место може да се посети. Домот Винетка е во приватна сопственост, но обожавателите сè уште можат да возат покрај него за момент на празнична носталгија. Финансиските експерти дури ја истражуваа вредноста на куќата и колку пари би требало да има познатото семејство Мекалистер од филмот за да може да си го дозволи тоа, како и целиот божиќен одмор.

Во новиот извештај на „Њујорк Тајмс“, кој работеше со економисти од Банката на федерални резерви на Чикаго, во 1990 година (годината кога филмот беше објавен), семејната куќа Мекалистер можеше да си ја дозволат само најбогатите 1 отсто од домаќинствата таму со приход од околу 305.000 долари (или 665.000 долари во 2022 година).

Zillow ја проценува моменталната вредност на домот вон пазар на околу 2,34 милиони долари, нешто пониска од бараната цена пред 12 години, според People.

Сепак, велат економистите, врз основа на таа можна барана цена, би можеле да си го дозволат само оние со уште поголем приход на домаќинството: 730.000 долари.

Истрагата на „Тајмс“, исто така, истражува како Мекалистерс си го дозволиле импресивниот распоред и неуспешниот божиќен одмор, вклучително и шпекулациите за непознатите работни места на родителите.

Некои мислат дека Кејт Мекалистер, која ја игра актерката Кетрин О’Хара, била модна дизајнерка поради присуството на кукли во куќата.

Писателот Тод Штрасер, кој го романизираше филмот, рече дека претпоставува дека Питер Мекалистер, кој го игра Џон Херд, е бизнисмен.

Сепак, потесното семејство Мекалистер не беа најбогатите ликови во филмот. Таа титула веројатно му припаѓа на чичко Роб.

Впрочем, братот на Питер е тој што ја платил сметката за превоз на целата група до Париз, а возрасните сите седеле во прва класа. Исто така, се споменува дека тој има „pied-a-terre“ во градот со поглед на Ајфеловата кула, кој веројатно би бил доволно голем за да ги смести сите.

Слични содржини