Дали смртта на една од највлијателните жени во Америка е вовед за нов конфликт?

од Nikola Popovski

Рут Бејдер Гинсбург, судијка на Врховниот суд и една од највлијателните жени во Америка, починала по сериозно боледување, што го отвори теренот за уште еден конфликт меѓу републиканците и демократите, овој пат околу изборот на нејзиниот наследник.

Рут Бејдер Гинсбург била втората жена избрана да служи како Врховен суд во историјата на САД и една од клучните фигури во борбата за правата на жените.

Таа починала во својот дом во Вашингтон на 87-годишна возраст од рак на панкреас, објави Врховниот суд на САД.

Од 2006 година, кога Сандра Деј Оконор се пензионираше, до изборот на Соња Сотомајор три години подоцна, Рут Гинсбург беше единствената жена во Врховниот суд на САД.

Често велеше дека тие години, бидејќи останала единствената жена во Врховниот суд, биле најтешки во нејзиниот живот.

По повод смртта на Рут Гинсбург, американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД го изгубиле „титанот на правните науки“ и личноста на „брилијантниот ум“.

„Нејзините мислења и одлуки во врска со правата на жените се инспирација за сите Американци и генерации адвокати“, рече Трамп.

Рут Бејдер Гинсбург пред смртта изјави дека нејзината најголема желба е никој да не биде назначен на нејзината позиција се додека не биде избран нов претседател на САД.

Смртта на Рут Гинсбург ја постави основата за нов судир меѓу демократите и републиканците, кои објавија веднаш по објавувањето на веста дека наскоро ќе се пополни испразнетото место во Врховниот суд.

„Сенатот ќе гласа за кандидатот на претседателот Трамп“, најави лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел.

Демократите, сепак, сметаат дека изборот на наследник на Рут Бејдер Гинсбург треба да се одложи за следната година, за победникот на претседателските избори да донесе одлука за испразнетото место.

Доколку кандидатот на Трамп ја добие поддршката од Сенатот, кревкото мнозинство на конзервативци во Врховниот суд, кое беше пет до четири до смртта на Рут Гинсберг, би се зајакнало значително, а со тоа и влијанието на конзервативците врз следната генерација Американци, објавиле американските медиуми.

loading...

Слични содржини