Џафери – Река: Стабилноста во Македонија е важна за стабилноста на Западен Балкан

од Vladimir Zorba

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорот на Албанија во земјава, Фатос Река, со кого се согласил дека секоја идеја за меѓудржавни, меѓуетнички и меѓунационални конфликти однапред е осудена како неуспешен проект, информираат од кабинетот на Џафери.

„Амбасадорот Река ја подвлече неопходноста од задржување на континуитетот на добрите и пријателски односи на двете држави во иднина, а дека на внатрешен план, Република Албанија и понатаму ќе посветува особено внимание на планот на државната политика на обезбедување уставни и законски гаранции за статусот на македонското и на сите други малцинства во Република Албанија. Претседателот на Собранието, Џафери, изрази уверување дека пријателските меѓудржавни односи и понатаму ќе продолжат со интензивно темпо, а особено се заблагодари на поддршката за НАТО-интеграцијата на Република Македонија, поддршка која доаѓа од држава непосреден сосед, што во овој сензитивен период за целиот регион високо се почитува и е повеќе од добредојдена“, се вели во соопштението.

Џафери и Река размениле мислења и за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што констатирале дека стабилноста во Македонија е важен сегмент од севкупната стабилност на регионот на Западен Балкан./META

Слични содржини