Актуелно
Почетна / Македонија / ГАЛЕРИЈА: Илјадници граѓани маршираа за правда

ГАЛЕРИЈА: Илјадници граѓани маршираа за правда

Околу 15 илјади граѓани денеска се приклучија на маршот ,,Чекориме за правда” кој започна од пред Собранието на Република Северна Македонија.

Граѓаните се сплотија околу заложбите за силна правна држава, независен судски систем и неселктивно владеење на правото.

На маршот свое обраќање имаа Џабир Дерала, граѓански активист, Соња Мираковска пратеничка во Собранието и Зоран Заев претседател на СДСМ.

Фото: Борче Поповски

loading...