Германија: Десничарската АфД во недела го добива првиот градоначалник?

од Vladimir Zorba
235 прегледи

Германската десничарска, популистичка партија Алтернатива за Германија (АфД) оваа недела има можност да постигне уште еден успех во моментумот на популарност што неодамна беше забележан на германската политичка сцена: да назначи прв градоначалник на еден германски град.

Стратегијата на АфД, применета на истокот на Германија, преку успех на локално ниво да ги принуди т.н. етаблирани партии за соработка во парламентите на сојузните покраини, оваа недела би можеле да постигнат уште еден успех. Во градот Нордхаузен во Тирингија граѓаните избираат нов градоначалник, а големи се шансите тоа да биде кандидатот на АфД – Јорг Профет.

ЦДУ и помага на АфД?

По успехот на изборите за градоначалник на Сонеберг, исто така во Тирингија, и градоначалникот на Рагун-Јесниц во Саксонија-Анхалт, ова ќе биде прв градоначалник на еден град на АфД. Дека соработката со етаблираните политички партии, кои вообичаено се оградуваат од АфД како екстремно десничарска партија, се повеќе е реалност, покажува неодамнешниот пример од парламентот на Тирингија, каде опозициската Христијанско-демократска унија (ЦДУ), со помош на гласовите на Либерал- Демократската партија (ФДП), но и на АфД, ја надгласа владејачката коалиција на партиите на Левицата, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) и Зелените по ова прашање на даноците. Премиерот на Тирингија, Бодо Рамелоу, го окарактеризира овој потег на ЦДУ како „црн ден за демократијата“.

Овој флерт на опозициската ЦДУ со АфД, иако партијата на федерално ниво ги уверува гласачите дека нема да има соработка со „екстремната левица или екстремната десница“, може дополнително да му помогне на кандидатот на АфД навистина да ја добие функцијата градоначалник во Нордхаузен во недела. Соработката меѓу АфД и ЦДУ им покажува на оние гласачи кои сè уште бегаат да гласаат за екстремно десничарска партија дека секој ден таа партија престанува да биде краткорочна политичка мода и се претвора во партија која треба да остане. Профет од АфД, претприемач кој доби 42,1 отсто од гласовите во првиот круг, и неговиот конкурент и актуелен градоначалник, независниот Каи Бухман, се натпреваруваат во вториот круг од изборите со 23,7 отсто.

Губење на угледот

Поранешниот градоначалник Бухман стравува дека во случај на победа на кандидатот на АфД, Нордхаузен може да го загуби имиџот на отворен и либерален град. Има колеџ со многу студенти од странство, а интеграцијата на бегалците досега се сметаше за успешна.

Блискиот меморијален центар Мителбау-Дора, поранешен концентрационен логор каде принудните работници од цела Европа изградија подземни објекти за „оружјето на одмаздата“ на Хитлер, ракетите од серијата „V“, исто така е во страв од неделниот исход. Директорката на меморијалниот центар, Анет Дремел, во неодамнешното интервју за Дојче веле рече дека секојдневно добива мејлови од преживеани од кампот кои не можат да веруваат дека Нордхаузен може да добие градоначалник од редовите на АфД. Нивниот кандидат Профет редовно на своите изборни митинзи вели дека 8 мај 1945 година не бил ден на ослободување туку ден на капитулација.

Многу политичари на АфД се обвинети за историски релативизам и флертување со националсоцијализмот, а некои од нив завршија на суд поради користење на симболи на националсоцијализмот.

И шефот на огранокот на АфД за Тирингија, Бјорн Хоке, кој е познат како тврдокорен внатре во партијата, е за промена на политиката за сеќавање во Германија „за 180 степени“. Огранокот на АфД во Тирингија е означен како крајно екстремен во самата партија, а веќе две години е на списокот на Федералната канцеларија за заштита на уставниот поредок како „несомнено екстремно десничарска организација“. На тој список се наоѓаат и некои покраински ограноци на партијата, како и комплетната младина на АфД.

АфД на истокот од земјата се засилува

И покрај ова, АфД се етаблира како најсилна политичка партија во Тирингија долго време во анкетите на јавното мислење. Според последните податоци, 32 отсто од гласачите во оваа сојузна покраина би гласале за АфД, 10 отсто повеќе од партијата Левица. Аналитичарите се сомневаат дека нешто ќе се промени до покраинските избори во Тирингија следната година.

Слична е ситуацијата и во соседните провинции Бранденбург и Саксонија, каде што АфД исто така ја надминува границата од 30 проценти во анкетите. И во овие две провинции следната година ќе се одржат избори за локалниот парламент.

АфД беше основана како партија која ја критикуваше заедничката валута евро, но за време на мигрантската криза, во времето на владата на канцеларката Ангела Меркел и доаѓањето на голем бран бегалци, се фокусираше на темата бегалци.

Според повеќето анализи, партијата својата сегашна популарност ја должи на незадоволството на граѓаните од работата на актуелната социјалдемократско-зелено-либерална влада на Олаф Шолц.

Истовремено, особено се критикува имиграциската политика, пред се големиот број бегалци кои се повеќе пристигнуваат во Германија. Во барањата за затворање на границите за бегалците, АфД има поширока поддршка од гласачите, кои во анкетите на јавното мислење проблемот со бегалците го доживуваат како еден од најакутните проблеми во Германија во моментов. Во поддршка на AfD, провинциите на истокот од земјата предничат, каде сè уште постои незадоволство од достигнувањата на германското обединување, односно сè уште присутните заостануваат зад поголемиот дел од земјата.

Слични содржини