Грција: Вакцинираните против корона можат да седат во ресторани без маска

од Nikola Popovski

Грција ќе им овозможи на луѓето кои се целосно вакцинирани против коронавирусот да седат во рестораните без маска, објави денеска грчката влада, во обид да се зголеми стапката на вакцинација.

„Првата цел е да се олесни проектот за вакцинација. Да донесеме што е можно повеќе луѓе (во центрите за вакцинација)“, рече грчкиот министер без ресор Јоргос Герапетритис, пренесува Ројтерс.

Луѓето кои не се целосно вакцинирани, сепак можат да влезат во ресторани, театри и кина, но ќе мора да покажат негативен брз тест, соопштија властите.

Од 15 јули, како што беше најавено, за првпат ќе се дозволи присуство на вакцинирани гледачи на спортски настани, но тие ќе мора да носат маски.

Носењето маски сепак ќе биде потребно во кината и театрите.

Досега повеќе од 30,2 проценти од грчката популација се целосно вакцинирани, а 43,1 процент примиле барем една доза.

Грчката влада претходно објави дека ќе им понуди на младите парична картичка во износ од 150 евра доколку бидат вакцинирани.

Грција неодамна ги намали ограничувањата за намалување на бројот на лица заразени со ковид-19, но загриженоста за заразен делта вирус се зголеми во последните неколку дена.

Маските за лице беа задолжителни во Грција на сите затворени јавни простори.

Слични содржини