Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Илјадници „јајца од мраз“ прекрија плажа во Финска (ВИДЕО)

Илјадници „јајца од мраз“ прекрија плажа во Финска (ВИДЕО)

На плажа на финскиот остров Хаилуото се појавија илјадници ретки „ледени јајца“, а фотографијата од овој феномен ја снимил фотографот Ристо Матила.

„Бев на плажа со сопругата Марјаниеми. Беше сончев и ветровит ден, но околу минус еден степен“, наведува тој. Фотографот вели дека досега не видел ништо слично на ова.

Експрети велат дека овој феномен е предизвикан од реткиот процес во кој ветерот и водата тркалаат парчиња мраз, кои поради движењето го добиваат овој овален, јајцевиден облик.

loading...