Какви коалиции се можни по изборите во Германија?

од Берта Китинска

По затворањето на избирачките места во Германија, излезните анкети покажуваат дека борбата меѓу двете партии – сојузот ЦДУ / ЦСУ – канцеларката Меркел во заминување и СПД со по 25 проценти е неизвесна.

Ако ова се покаже како точно, на секоја од нив речиси сигурно ќе и биде потребна не една, туку две други партии за да формираат коалиција со мнозинство во парламентот, пишува Би -Би -Си.

Сите партии рекоа дека нема да соработуваат со крајно десничарската Алтернатива за Германија (АфД), па какви опции остануваат?

Секоја комбинација добива прекар за да се разликува од другите, врз основа на традиционалните бои на секоја партија.

„Семафор“: Тоа би било партнерство на СПД со Зелените и либералната ФДП.

„Јамајка“: Именувана по националното знаме, овде конзервативната ЦДУ / ЦСУ влегува во сојуз со Либералите и Зелените.

„Црвено-црвено-зелено“: Ова е комбинација во која СПД би работела со своите преферирани партнери, Зелените, но и Левата партија.

Конечно, постојат две комбинации во кои двете главни партии се обединуваат, бидејќи моментално се заедно во коалиција – или со Зелените (за комбинацијата „Кенија“) или со либералите (правење на германското знаме во црна, црвена и златна боја).

Слични содржини