Кличко реагираше на критиките на Зеленски

од Vladimir Zorba

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко му одговори на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој јавно го критикуваше дека не правилно организирал засолништа за помош на граѓаните кои останале без струја и вода поради руските напади.

Кличко на Телеграм рече дека таквата дискусија нема смисла и дека не сака да влегува во политичка битка во таква ситуација.

Претседателот Зеленски ги предупреди Украинците да се подготват за нови руски напади и можни прекини во снабдувањето со електрична енергија.

„Разбираме дека терористите планираат нови напади. Тоа сигурно го знаеме. И додека имаат проектили нема да се смират, за жал. Но, нашата способност да си помагаме и да се грижиме за оние на кои им е најтешко – постарите, семејствата со деца, оние кои останаа без домови и роднини поради војната. Нашата взаемна помош е еден од елементите на заштита од тероризам и е наша сила“, рече Зеленски.

Слични содржини