Кој е Берни Сандерс и зошто целиот свет е воодушевен од него: Аутсајдер кој совршено се вклопува насекаде! (ФОТО)

од Nikola Popovski

Во моментот кога сите погледи беа свртени кон Америка, еден човек го украде шоуто на Џо Бајден и стана неверојатно популарен. Станува збор за Берни Сандерс.

Берни Сандерс (80) е демократски сенатор од Вермонт, кој стана неверојатно популарен на социјалните мрежи кога се појави на инаугурацијата на Бајден со необични ракавици на рацете.

Поради начинот на кој седеше, но и поради тоа што го носеше, социјалните мрежи „експлодираа“. Луѓето почнаа да го „додаваат“ Сандерс на разни фотографии, некои историски, но она што е интересно е дека тој совршено „одговара“ насекаде.

Некои маркетинг куќи ја искористија популарноста на Берни, па се појавија и реклами за ракавици како оние на Берни, столовите на кои седеше Берни итн.

Кој е Берни Сандерс, аутсајдер кој совршено се вклопува во секоја ситуација?

Покрај со политиката, Берни се занимаваше и со музика, па објави албум со народни песни во 1987 година.

За неговата предизборна кампања во Сенатот во 2006 година, Берни направи видео игра. Тоа е игра каде летате со авион во кој Берни избегнува пречки како што се „екстремно десно крило“, „посебни интереси за големи пари“ и „дебели мачки“.

Во 2015 година тој изјави дека се обидел да пуши марихуана, но дека само „многу кашлал“, поради што не е за него, но разбира дека на некои им се допаѓа. Користи телефон без апликации.

На новинарско прашање што вели за популарноста на неговата фотографија на Интернет, Берни рече дека „само сакал да се загрее поради ладното време“.

loading...

Слични содржини