КОРОНАВИРУС: Најмладиот починат пациент има 38 години

од Берта Китинска

Според денешната ковид статистика регистрирани се 336 нови случаи на коронавирус, а 17 луѓе почина.

Пет починати лица од Скопје (85г, 81г, 67г, 59г и 56г)

Пет починати лица од Куманово (82г, 72г, 70г, 67г и 57г)

2 починати лица од Охрид (89г и 38г)

Едно починато лице од Штип (68г)

Едно починато лице од Велес (88г)

Едно починато лице од Ресен (74г)

Едно починато лице од Радовиш (79г)

Едно починато лице од Валандово (81г)

Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887 бројката на оздравени пациенти е 170.956, на починати е 6.594, а бројот на активни случаи изнесува 12.337.

Слични содржини