„Ковидот ќе трае и ќе биде дел од нас“, надлежните апелираат на вакцинација

од Берта Китинска

Бројките на новозаразени дневно се движ до триста лица на дневно ниво.Надлежните велат дека иако ситуацијата е посмирена се уште не е време маските да се тргнат.

-Постојано повикувам на масовна вакцинација. Ковидот ќе трае и уште ќе трае и ќе биде дел од нас. Треба да научиме како да работиме со ковид. Има одредени држави каде позитивни со болеста одат на работа. Преземаме мерки за пост-ковид периодот како министерство преку набавка на опрема за да се справиме со последиците и го спремаме кадарот, вели министерот за здравство, Беким Сали во гостувањето на емисијата „Вин-вин“.

Досега во земјата се направени вкупно 1.962.489 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.979, бројот на оздравени пациенти е 294.988, на починати е 9.221, а бројот на активни случаи изнесува 1.770.

Слични содржини