Кривокапиќ го повика Ѓукановиќ да придонесе за мирот

од Vladimir Zorba

Премиерот Здравко Кривокапиќ денеска го повика претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, доколку не сака, доброволно и јасно да придонесе за мирот, во согласност со неговата уставна обврска за заштита на редот.

На својот Твитер профил, Кривокапиќ уште еднаш ги повика сите општествено-политички актери да го зачуваат мирот, да го почитуваат Уставот, законите, јавниот ред и мир на државата Црна Гора, пренесе Танјуг.

Тој ги повика сите граѓани да не стануваат жртви на провокации и рече дека државата ќе им гарантира лична безбедност и сигурност на сите.

„Ништо не ни е повредно од зачувувањето на мирот“, рече Кривокапиќ.

Слични содржини