Лукаку: За една година сите заборавија на што сум способен

од Vladimir Zorba

Напаѓачот Ромелу Лукаку даде опширно интервју за DAZN во кое зборува за неговата тешка мината кампања во Челси и неговото враќање во Интер.

„Сезоната во Челси ми даде дополнителна мотивација да се справам уште подобро од порано. Мислам дека за една година сите заборавија на работите за кои сум способен на теренот. Тоа е вид на гнев што го имам во себе. Тимот исто така, откако не успеа да ја освои титулата минатата сезона. Сите заедно се надеваме дека ќе се справиме подобро и ќе земеме дома некој вид трофеј.

Што тргна наопаку во Челси? Толку многу работи. Мислам дека кога си заминав пред една година сакав да се одмаздам ​​во Челси бидејќи кога бев млад тој беше мојот тим цели 11 години. Добив шанса да се вратам во Лондон и мислев дека ќе станам херој, но тоа не беше случај. Правам сметка само на крајот на сезоната. Така, по последниот натпревар размислував каква е мојата ситуација. Видов дека како играч на Интер добро се снајдов, а сезоната во Челси беше тешка за мене. Затоа, не се сомневав кога донесов одлука да се вратам овде.

Дали целам кон наградата „Капоканоние“? Не ми е грижа за редоследот кај стрелците, да бидам искрен. Мислам само на Скудетото, што е најважно. Головите ќе дојдат, но ние сме Интер и еве играме за Скудетото”.

Кој соиграч прв дозна за моето враќање? Лаутаро Мартинез, разговаравме со него на Инстаграм затоа што го сменив телефонскиот број. Потоа, исто така, комунициравме преку WhatsApp. Тој беше меѓу првите со кои разговарав. Потоа стапив во контакт со Федерико Димарко, Алесандро Бастони и другите.

Сакам да се прилагодам на тимот што е можно подобро. Интер игра поинаку од мојот претходен период во тимот. Важно е дека добро се вклопувам и ја разбирам тактиката на тренерот. Во изминатата година имав доста чести контакти со играчите на Интер. Како да сум втора година овде и никогаш да не сум заминал. Сега момците имаат поголема желба за победа. За нив секој натпревар е живот и смрт, што ми се допаѓа. Тоа ни треба. Оваа постава е уште покохезивна од порано.

Му кажав на Лаутаро дека мора да се претстави уште подобро и тој го кажа истото. Ако сакаме да ги постигнеме тимските цели, сите мораме да бидеме подобри бидејќи другите тимови станаа посилни. Веднаш видов дека неговите квалитети можат да ми помогнат и обратно. Ние не сме себични напаѓачи. Знам кога Лаутаро има свој ден, а не јас, па му помагам и си одиме дома со победа. Сакаме да победуваме дури и на тренинзите. Секогаш сме во спротивставени тимови затоа што сакаме да се натпреваруваме, но знаеме дека и заедно можеме да ја направиме разликата за тимот.

Судбина беше да се игра за Интер како и Андерлехт и Челси. Тоа беше она што го замислував, Интер, Андерлехт и Евертон ми дадоа можност да станам играч што сум. Им благодарам на луѓето за нивната љубов кон мене и моето семејство. Се уште жалам за начинот на кој заминав, но морам да зборувам на теренот. Со моето доаѓање во Интер пораснав психички бидејќи тогаш дојдов по две тешки години во тој поглед со Манчестер Јунајтед. Физички страдав затоа што психички не бев таму. Морам да му се заблагодарам на Антонио Конте што ме направи силен играч, но тој навистина ме натера да пораснам психички, учејќи ме никогаш да не се откажувам и да давам се од себе. Тоа ќе ми остане до крај“, прокоментира Лукаку.

Слични содржини