Актуелно
Почетна / Македонија / Маричиќ: Наќе Чулев ја загрози акцијата за кокаинот, наместо професионалност, тој води партиска агенда

Маричиќ: Наќе Чулев ја загрози акцијата за кокаинот, наместо професионалност, тој води партиска агенда

Ова е тажна слика за начинот на кој ВМРО и нивните кадри ги водат институциите последните неколку недели каде за жал во трка по екслузивни информации и овие лажни тези дека нивниот технички минситер се бори против кримнилаот и корупција, се доведе во опасност една сериозна акеција за борба против дрогата во меѓународен канал. Акцијата се работи од пред година дена додека Спасовски беше министер. За кило кокаин се загрози акцијата за која навистина требаше да се најдат 1.3 тони, изјави поранешниот советник на експремиерот Зоран Заев, Бојан Маричиќ.

-Тажна е сликата да видите дека по доаѓањето на Чулев во МВР има масовен проблем и за вадење на лични документи, лични карти и пасоши. Жалосно е партиските игри во министерствата како со Наќе Чулев така и со Рашела Мизрахи што се тераат лични и партиски агенди и се крши Уставот од страна на овие функционери кои го доведуваат во прашање работењето на овие институции се со цел изборите. Техничката влада и тие министри се таму за реализирање фер и демократски избори а не да се докажуваат дека се многу добри и да покажуваат нови политики. Во таа трка се прават вакви грешки и допрва ќе гледаме вакви грешки од министрите на ВМРО-ДПМНЕ, вели Маричиќ.

loading...