Најлоши пожари во историјата во југозападна Европа: „Целата земја е буре барут“

од Vladimir Zorba

Горат најлошите пожари во историјата во земјите од југозападна Европа. Екстремни горештини над 40 степени и ветaр, ги распалија пожарите во Грција, Турција, Македонија, Италија … Илјадници луѓе мораа да ги напуштат своите домови во Грција, на кои помош испраќа и Хрватска. Не е ништо подобро од другата страна на светот, во Калифорнија, каде што исто така гори еден од најголемите пожари во историјата.

Илјадници луѓе мораа да ги напуштат своите домови во предградието на Атина, а стотици беа евакуирани со чамци од блискиот остров Еубоја. Четврти ден трае битката со катастрофалните шумски пожари во Грција, кои ги шират силните ветрови и екстремно високите температури, повеќе од 40 степени Целзиусови.

Според Би -Би -Си, едно лице загинало откако далековод паднал недалеку од Атина.

„Ова е најтешкиот ден досега во однос на временските услови во последните 10 дена. Од вчера попладне ширум земјата избија бројни нови пожари. Моментално имаме 56 пожари за борба“, рече грчкиот министер за цивилна заштита Никос Хардалијас.

Најмалку девет лица се хоспитализирани досега, од кои двајца се лекуваат од изгореници на интензивна нега во Атина. Над 150 шумски пожари избија низ Грција, куќи беа уништени, а десетици градови и села беа евакуирани.

„Катастрофа. Пожарот стигна околу пладне. Куќи беа изгорени, многу животни изгореа, зајаци, овци, кучиња, се“, рече фармерот Маринос Анастопулос.

Дека ситуацијата нема да се подобри, токму поради ветрот, еден ден порано најави премиерот Киријакос Мицотакис.

„Ова се услови без преседан, продолжен топлотен бран ја претвори целата земја во буре барут“, рече тој.

Пожарот го загрози и автопатот што ги поврзува двата најголеми грчки града, Атина и Солун.

Александар Сунко, хрватскиот амбасадор во Грција, рече: „Ако гледачите гледаат, ова облачно небо е резултат на чад, а не облаци. Ситуацијата е тешка и северот на Атина е едно од жариштата на бројните пожари кои во моментов се активни и таму започнаа евакуации на одреден број жители и одредени населби на грчката престолнина“.

Засега нема информации дека некој од хрватските граѓани е загрозен, но хрватската влада веќе испрати помош.

„Голем број земји реагираа со авиони, дури и Шведска, на копнените сили на Романија и Кипар, но и други. Вчера телефонските премиери на нашите две земји, премиерот Пленковиќ и Микотакис, разговараа за тоа и беше договорено да се испрати противпожарен авион“, објасни Сунко.

Заедно со канадери, Хрватска испраќа и девет припадници на вооружените сили, за што Владата вчера донесе одлука да ја преминат границата со цел да обезбеди хуманитарна помош.

„Подготвени сме да им помогнеме на нашите партнерски и пријателски земји, исто како што тие отсекогаш биле подготвени да ни помогнат. Во хрватските воздухопловни сили имаме врвни и искусни пилоти за кои сум сигурен дека ќе ја извршат оваа задача беспрекорно, како и екипажите кои во моментов се ангажирани во хуманитарната задача да обезбедат противпожарна помош во Република Турција“, рече министерот Марио Баношиќ.

Десетици илјади евакуирани лица во Турција, осум загинати

Во Турција, властите се борат со најлошите шумски пожари во историјата на земјата, евакуирајќи десетици илјади луѓе, а осум лица загинаа.

Пожарот се приближи до термоцентралата во југозападна Турција, само неколку дена откако пожарникарите го ставија под контрола пожарот што се закануваше на друга термоелектрана.

Вонредна состојба во Северна Македонија

Во Северна Македонија е прогласена вонредна состојба 30 дена поради голем број пожари. Додека некои пожари се локализирани и ставени под контрола, постојано се појавуваат нови жаришта.

„Има многу доброволци, институции, луѓе од различни делови. Армијата е исто така таму и полицијата “, рече еден волонтер.

Најголемиот пожар во историјата на Калифорнија

И од другата страна на светот, во Калифорнија, еден од најголемите пожари во историјата.

Пожарот наречен „Дикси“ зафати град во северниот дел на државата, чии жители беа евакуирани неколку часа порано.

Пожарот веќе три недели ја опустошува Калифорнија благодарение на високите температури, сушата и непрекинатите ветрови. Пожарот сега е проширен на повеќе од 110.000 хектари.

Слични содржини