Научете како да печете колачи како професионалец со овие 6 трикови

од Vladimir Zorba

Професионалните готвачи и слаткари не станаа такви преку ноќ, туку поминаа години учејќи различни техники за да постигнат совршена текстура или вкус на колачи. И вие можете да научите како да печете совршени колачи дома.

Еве што советуваат, како секоја торта да ви излезе совршена и на вас.

Подготовката е важна

Не се откажувајте веднаш бидејќи сфативте дека сите состојки треба да се подготват и да се измерат пред да почнете да го правите тестото. Готвачот Ник Филдс вели дека печењето колачи е и наука и уметност, а за разлика од некои чорби каде малку повеќе сол нема да го уништи јадењето, прецизните мерења се важни при печењето. Правилната подготовка ќе ви помогне да го забрзате целиот процес и да не мора постојано да го проверувате рецептот.

Загрејте го ножот пред да ја пресечете тортата

Кога имате прекрасно украсена торта пред вас, секако не сакате да уништите ништо додека сечете парче, а бидејќи состојките може да се залепат за ножот, паметно е прво да ја натопите во топла вода и да ја избришете со крпа за да се избегне неред.

Не ја отоврајте рерната додека се пече колачот

Можеби имате потреба да проверувате што се случува во рерната на секои неколку минути, но никогаш не треба да го правите тоа. Потребно е трпение бидејќи секогаш кога ќе ја отворите вратата од рерната, топлината излегува и колачот нема да се пече рамномерно. Ако го следевте рецептот, нема што да проверите, според Chief Fields.

Оставете го тестото да одмори

Кога станува збор за тестото, само правилните мерења нема да помогнат да испадне совршено. Според готвачот Кајл Бартоне, тестото треба да стои во фрижидер неколку часа или дури цел ден за да се исуши малку пред да се пече. На тој начин текстурата на тестото ќе биде многу подобра.

Користете хартија за печење

Ако и вие не сакате да ги миете садовите по печењето на колачот, тогаш најдобрата одлука е секогаш да користите мрсна хартија за печење. Освен што ќе го олесни чистењето, резултатот ќе биде и подобар.

Состојките мора да бидат на собна температура

Ако наидете на рецепт кој вели дека состојките треба да бидат на собна температура, често јајца, не паничете. Доколку не сте ги извадиле на време од фрижидер, можете да користите сад со топла вода во кој ќе ја ставите храната неколку минути што потоа можете да ја искористите.

Слични содржини