Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Џејми Оливер се враќа со ново шоу за помош на оние во карантин

Популарниот готвач кој минатата година прогласи банкрот сега се враќа на телевизиските екрани со нова емисија наменета за луѓето во изолација и карантин. Тој со емисијата Keep Cooking And Carry On ќе готви со најосновните намирници кои најчесто се купуваа кога одекна пандемијата и кои луѓето ги имаат на залиха. …

Повеќе

Овие пет намирници не се печат во рерна, го губат вкусот

Некои луѓе сакаат да експериментираат со храната и да подготвуваат необични комбинации. Но, авантуризмот во кујната често не оди рака под рака со гурманскиот поглед на храна. Овие намирници, никако не треба да ги печете во рерна. Авокадо Ова тропско овошје треба да го држите што понастрана од оган и …

Повеќе

Пржењето месо во тава е лесно и брзо, но овие грешки сигурно ги правите

За вкусно пилешко или кременадла потребна ни е рерна, но само доколку се придржуваме до советите на врвните готвачи. Готвачите советуваат парчето месо да го сушите на хартија пред печењето или да го оставите неколку часа во фрижидер да не биде влажно. Добро посолете го најмалку 45 минути пред печењето. …

Повеќе

Обожавате тестенини, но дали ги правите овие грешки при готвењето?

Тестенините сите ги обожаваме, пред сè затоа што се вкусни, а потоа и бидејќи се едни од поедноставните оброци за подготовка. Но, иако ви изгледа дека нема каде да се згреши, подготовката на тестенините е многу повеќе од тоа да ги ставите во вода и да чекате да се сварат. …

Повеќе

Што готви убавата Шехерезада?

Позната како сопруга на султанот Сулејман од истоимената серија, убавата актерка Бергузар Корел открива со што ќе се занимава во иднина но и детали од среќниот брак со Халит Ергенч Своите кулинарски способности, комбинирање продукти и вкусови, ги открила уште во детството, додека се обидувала сама да се снајде во …

Повеќе

Вистински мајстори во кујна според хороскопот – дали и вие сте меѓу нив?

Постојат луѓе кои во кујната се снаоѓаат како цел живот да учеле за тоа, а ги има и оние кои се губат уште на самото отворање на фрижидерот. Според астрологијата, ова се три хороскопски знаци кои најдобро готват: Девица Тие се перфекционисти и точно го следат секој рецепт, па поради …

Повеќе

Вкусна кајгана: Неколку трикови како да ја подготвите

Кајганата изгледа како лесна за подготовка, особено поради тоа што нема некоја огромна филозофија – изматените јајца се истураат во врело масло и се пржи. Но, дали е навистина така? Како може овој основен рецепт да се подобри? Било да ја јадете за појадок или за ручек, добро е да …

Повеќе