Не пиела кафе еден месец, се случило нешто неочекувано

од Aleksandar Petrovski

Пијам кафе од својата шеснаесетта година. Бидејќи ја надминав границата на нормална конзумација на кафе, решив да престанам да го пијам некое време. Еве што почувствував.

Со години почнав да пијам утринско кафе, но како што со време ја исфрлив водата и ја зголемив конзумацијата на кафе, моето тело започна да се буни. Затоа, решив да престанам да консумирам кафе.

1. Ослабев

Иако мислев дека никогаш нема да се случи, иако несвесно се сомневав во тоа, сепак се случи – изгубив 3 кг за еден месец. И како се случи тоа? Имено, штом станав ќе испиев топла лимонада со цимет. После тоа, ќе испиев уште две чаши вода во интервали од половина час, а потоа ќе појадував.

Бидејќи обично пиев кафе наместо појадок, верував дека ќе добијам многу тежина. Но, се случи токму спротивното. Барем во мојот случај.

2. Спиев многу подобро

Бидејќи пиев кафе во 19 часот, сега кога престанав да го консумирам – мојот сон се подобри. Што ќе рече: „Спиев како трупец!“

Спиењето ми беше подлабоко, спиев подолго, но бев и доста поспана преку ден. Особено првите две недели кога престанав да пијам кафе.

3. Главоболките беа неподносливи

Бидејќи никогаш немав проблем со главоболка, ова беше голем проблем за мене. Тоа беше мачна болка во моите слепоочници, а потоа вратот ме болеше толку многу секогаш кога станував или правев некое ненадејно движење. По две недели, главоболките постепено стивнаа.

4. Добив симптоми на грип

Бев изнемоштена, депресивна, само поспана и имав чувство дека ме болат мускулите. Подоцна дознав дека тоа се должи на повлекување на кофеин.

5. Забите ми станаа побели

Бидејќи не пиев кафе или чај, забите ми станаа побели барем за една нијанса.

6. Имав проблем да се концентрирам

Бев уморна и нервозна. Сè ми пречеше и само сакав да се концентрирам за момент, но беше многу тешко. Како што кофеинот излегуваше од моето тело, спиев сè повеќе и подобро, така што концентрацијата ми се подобруваше.

7. Имав проблем со варењето

Бидејќи се навикнав да одам во тоалет по првото утринско кафе, сега ја немав таа потреба, што предизвика запек. Како што споменав претходно, сите тие проблеми исчезнаа по две недели.

8. Секаде чувствував мирис на кафе

Желбата за кафе беше толку голема што насекаде чувствував мирис на кафе. Подоцна ми објасни дека тоа е еден вид зависност од кофеин и дека телото реагира на тој начин.

Поентата е дека никогаш не се осмелував да престанам да пијам кафе. Постепено непријатноста исчезна и се навикнав на недостаток на кофеин.

Денес е точно еден месец откако престанав да пијам кофеин. Пијам многу повеќе вода и се чувствувам подобро. Можеби ќе имав подобри ефекти ако испијам само една шолја кафе наутро и продолжам да пијам повеќе кафе, но сепак се одлучив за радикален потег.

loading...

Слични содржини