НОВА МУТАЦИЈА се шири во Европа: Дали е поопасен од делта сојот?

од Берта Китинска

Нов вид на ковид 19 се појави во Англија. Неодамна во Колумбија од оваа мутиција беа пријавени 325 случаи.

Станува збор за вирус Б.1.621 и е потврдено во 16 земји. Досега нема докази дека сојот предизвикува посериозен тек на болеста или дека ефективноста на вакцината е помала, објави „Сан“. Локалните власти ги следат контактите на места каде што се појави овој вид и ги тестираат луѓето кои биле во контакт со заразените.

Слични содржини