Орбан: Срамотни се изјавите на Фон дер Лајен за ЛГБТ-законот во Унгарија

од Nikola Popovski

Забелешките на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за унгарскиот закон со кој се планираат нови ограничувања на правата на ЛГБТ-заедницата се „срамни“ и се засноваат на лажни изјави, рече во средата унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Неодамна усвоениот унгарски закон ги штити правата на децата, ги гарантира правата на родителите и не се однесува на правата на сексуална ориентација над 18 години, па затоа не содржи никакви дискриминаторски елементи“, се вели во изјавата на Орбан.

Унгарската агенција МТИ ја цитира изјавата на Орбан дека изјавата на претседателот на ЕК е срамна бидејќи „унгарскиот предлог-закон се заснова на членот 14 (3) од Повелбата за основните права на Европската унија“.

Претседателот на ЕК „објавува пристрасно политичко мислење без претходно, непристрасно испитување“, смета Орбан.

Унгарскиот парламент неодамна донесе измени и дополнувања на повеќе закони со кои се забранува „прикажување и унапредување на родовиот идентитет, освен полот при раѓање, промена на полот и хомосексуалноста“ на лица помлади од 18 години.

Тринаесет земји-членки на ЕУ, претежно западни и без Хрватска, ја осудија Унгарија во вторникот за измените и ја повикаа Европската комисија да ги искористи сите средства со кои располага за да обезбеди усогласеност со европското законодавство.

Германската канцеларка Ангела Меркел исто така го критикуваше новиот закон во средата.

„Мислам дека овој закон е погрешен и е некомпатибилен со моите идеи“, рече канцеларката во долниот дом на германскиот парламент.

Слични содржини