Пензиониран американски генерал: Русите се кревки, единствената шанса што ја имаат е ако…

од Stefanija Kuzmanovska

Пензионираниот генерал-полковник Бен Хоџис изјави дека САД мора да обезбедат Украина да ја порази Русија ако сакаат да избегнат војна со Кина.

Поранешниот американски воен командант во Европа Хоџис вели дека ветувањето на американскиот претседател Џо Бајден за поддршка на Украина „колку што е потребно“ било „бесмислено“ кога тој ги предизвикал западните лидери да бидат јасни што сакаат да постигнат и потоа да ги опремат воените сили на украинскиот претседател Володимир Зеленски во согласност со тоа.

Според Хоџис, Бајден, британскиот премиер Риши Сунак и германскиот канцелар Олаф Шолц требало да кажат: „Сакаме Украина да победи“.

„Да го направеа тоа, оваа војна ќе беше завршена до крајот на годината… Погледнете колку се кревки Русите. Единствената шанса што ја имаат е ако ја изгубиме волјата да ја поддржиме Украина“, вели тој, пренесува „Тајмс“.

Поранешниот висок американски офицер во Европа, сега висок советник на „Хјуман рајтс воч“, рече дека рускиот претседател Владимир Путин бил охрабрен да ја нападне Украина поради неуспехот на Западот да одговори на неговата инвазија на Грузија во 2008 година, потоа неговата поддршка за употребата на хемиско оружје во Сирија и окупацијата на Крим и Донбас во 2014 година.

„Така изгледа неуспешното одвраќање. Да, одвраќањето е скапо, но како што гледаме сега, неуспешното одвраќање е многу поскапо“, истакнува Хоџис, додавајќи дека Западот мора јасно да го наведе посакуваниот стратешки исход.

Тој додаде дека мора да кажат дека сакаат Украина да ја врати целата своја територија, да ја обнови економијата, да врати илјадници украински деца депортирани во Русија и да се одговара за руските воени злосторства.

Доколку тоа не се направи, предупредува тој, Кинезите нема да бидат премногу импресионирани од ништо што Западот ќе го каже за Тајван или за Јужното Кинеско Море.

„И тоа ќе биде многу потешка војна, со оглед на географијата и оддалеченоста“, додаде тој.

Слични содржини