Пиштол, злато и евра: Како изгледа собата на бугарскиот премиер

од Stefanija Kuzmanovska

Приватниот живот на бугарскиот премиер Бојко Борисов стана политичко прашање, а причина за тоа се слики од неговата спална соба. Во интервју тој објаснува како настанале овие фотографии.

Според премиерот, темата на интервјуто за „Фаз“ со премиерот не треба да се однесува на неговата спална соба, бидејќи тоа не е прашање на јавноста. Сепак, незаконски направените фотографии и видеа од вашиот дом го направија вашиот приватен живот политички проблем и во странските медиуми. Велите дека овие слики имаат политичка позадина. Дали би биле подготвени да го објасните ова?

„Имам многу објаснувања за ова, а некои од нив се враќаат дваесет години наназад. Тука спроведовме многу реформи што се карактеристични само за регионот. Ова вклучува реформа на банкарскиот систем. Сега е јасно дека Бугарија е примена во Механизмот за девизен курс II, познат и како лоби во еврозоната, а во исто време и во банкарската унија, заеднички банкарски супервизор на ЕУ. Само пред неколку месеци, многу олигарси во Бугарија сфатија што им правам. Во минатото, тие успеаја да го надминат нашиот национален банкарски надзор, но тоа сега е невозможно на европско ниво. Нашиот банкарски систем сега е толку солиден што криминалните махинации и распадот на банкарскиот систем, како што доживеавме по падот на Ѕидот и кога социјалистите беа на власт во Бугарија, се невозможни. Помина времето кога перењето пари можеше да се направи во бугарските банки. Нашиот банкарски систем е целосно контролиран од Европската централна банка и Европскиот орган за банкарство “.

Со други зборови, бугарските банки се толку безбедни што луѓето повеќе не мора да натрупуваат пакети пари и лостови во масичките покрај креветот, како што може да се види на фотографиите од вашата спална соба?

„Ќе стигнеме до тоа. Мислам на тоа дека бугарските банки сега се толку стабилни и внимателно следени што повеќе нема да треба да се спасуваат со парите на даночните обврзници. Покрај тоа, ние се боревме против шверцот на тутун и предизвикавме штета на организираниот криминал на Балканот од стотици милиони евра. Само што ископавме нелегална фабрика за цигари „Марлборо“ во едно село во близина на Пловдив. Презедовме мерки и против илегалното производство на гориво, алкохол и други производи. Како резултат, нелегалните структури изгубија стотици милиони евра приход. Истото важи и за деловните обложувалници што ги национализиравме затоа што државниот буџет изгуби многу пари преку затајување данок во оваа област. Во минатото никој не би се осмелил ниту да помисли дека тоа е можно во Бугарија, бидејќи тоа е спротивно на интересите на моќната структура во Бугарија“.

Значи, сакате да кажете дека имате многу непријатели кои сакате да ги компромитирате, со фотографии од вашиот дом?

„Толку ли се брзате? Ќе дојдеме до тоа. Важна е и нашата одлука да купиме американски борбени авиони Ф-16 за скоро 1,3 милијарди долари за да ги замениме старите советски МиГ. Ние веќе им плативме 100 проценти, така што идната влада не може да ја откаже оваа зделка. Нашата авијација сега е компатибилна со стандардите на НАТО и може да учествува во надзор на воздухот заедно со соседните земји за првпат, што не беше можно порано. Друга причина зошто мојата влада претрпува бројни штрајкови е тоа што го диверзифицираме снабдувањето со природен гас. Сега имаме 20 отсто удел во грчкиот терминал за течен гас во Александрополи, кој во моментов е во фаза на изградба. Ова ќе ни овозможи да увезуваме дополнителен течен нафтен гас – од САД, од Катар и од каде било. Значи, веќе нема еднострана зависност од Русија за снабдување со гас. Покрај тоа, веќе прогласивме шестмина вработени во руската воена разузнавачка служба маскирани во дипломати како персона нон грата и ги протеравме од земјата. А сега коментар на фотографиите: Слики кружат од мојата спална соба и тие се распоредени како слики од учебник на КГБ, што подразбира уништување на лицето за чија соба станува збор, злоупотребувајќи ги нивните приватни податоци“.

Слични содржини