Повеќе од 50 дронови искористени за напад на Киев – а Украина тврди дека ги соборила сите освен два

од desk4
328 прегледи

Русија во текот на ноќта изврши бранови воздушни напади врз Киев, како што рекоа официјални лица, се чини дека е најголемиот напад со беспилотни летала врз градот од почетокот на војната.

Претходно, украинските власти соопштија дека биле соборени повеќе од 40 руски беспилотни летала кои биле наменети за главниот град, но таа бројка сега е зголемена.

Воздухопловните сили на Украина соопштија дека Русија лансирала вкупно 54 беспилотни летала – од кои 52 биле успешно соборени.

Тоа го нарече рекорден напад со беспилотни летала „Камиказе“ од иранско производство и тврди дека Москва цели на воени и критични инфраструктурни објекти во централна Украина, а особено во регионот на Киев.

Најмалку еден маж загина, а тројца се повредени во нападите.

Нападите пред зори се случија во последната недела од мај, кога градот го слави Денот на Киев, годишнината од неговата официјална основана пред 1.541 година.

Москва неодамна ги засили воздушните напади по релативно тивок двомесечен период – но брановите напади врз главниот град сега доаѓаат неколку пати неделно.

Слични содржини