Приштина постхумно го одликува синот на Бајден

од Nikola Popovski

Косово постхумно го додели претседателскиот медал за владеење на правото на Бо Бајден (1969-2015), синот на американскиот претседател Џо Бајден, за неговиот придонес во судскиот систем по војната во 1999 година, пренесува Радио Слободна Европа.

Бо Бајден, поранешен државен обвинител на американската сојузна држава Делавер, помогна да се обучат локални обвинители и судии во Косово во рамките на проектот на ОБСЕ.

„Бо работеше од срце на Косово. „Се заљуби во таа земја“, рече американскиот претседател во однапред снимена видео порака што беше емитувана за време на церемонијата во неделата во Приштина, пренесува Гласот на Америка.

Претседателката Вјоса Османи, рече дека САД направија многу за Косово.

„Она што САД и американскиот народ го направија за нашата земја, нашата слобода, нашето право да постоиме, го надминува секое актуелно партнерство во светот. Господине претседателе, Косово е и ваш дом“, рече Вјоса Османи на церемонијата на доделување на претседателскиот медал, кој го презеде американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет.

Во 2016 година, додека беше потпретседател на САД, Бајден го откри споменикот на неговиот син во Косово, а една од улиците во близина на воената база Бондстил, каде што се наоѓаат 700 американски војници, го носи неговото име, пренесува Танјуг.

Амбасадата на САД во Приштина објави на Твитер дека Бо Бајден „воспостави и зајакна институции и процедури во областа на владеењето на правото и обезбеди основни права за сите жители на Косово“, како дел од програмата на Министерството за правда на САД.

Слични содржини