Рецепт за освежителен овошен десерт во чаша

од Stefanija Kuzmanovska

Состојки:
(за 3 лица)

7-8 парчиња бисквити по желба

1/2 лажичка цимет

150 гр густ јогурт

1 дл слатка павлака

100-150 гр јагоди

1 лажица кафеав шеќер

Подготовка:
Бисквитот издробете го, па измешајте го со цимет и ставете го на дното од чашата.

Изматете ја слатката павлака, додадете густ јогурт и кафеав шеќер и сè убаво соединете.

Преполовете ја смесата и на една додадете јагоди и измешајте.

Наредете ги бисквитите, измешаните јагоди и потоа малку сечкани јагоди и потоа мешавина од слатката павлака и јогурт.

Украсете со јагоди и распарчени бисквити или по желба.

Изладете и послужете.

Слични содржини