Škoda ги забрзува ЕВ плановите

од Vladimir Zorba

Škoda го помести лансирањето на трите идни електрични автомобили за четири години, од 2030 на 2026 година.

Портпаролот на чешката марка за Autocar потврди дека триото ќе се најде на пазарот „уште во 2026 година и дека ќе следат уште новитети“.

Новите автомобили се очекува да бидат кросовер засега познат како Elroq (2024); голем SUV базиран на концептот Vision 7S (2026); и компактен урбан модел (2026).

Autocar во август напиша дека електричните алтернативи на супермини моделите Octavia и Fabia се исто така во план, но тие не треба да се појават пред 2026 година, врз основа на најновата временска рамка.

Извршниот директор на Škoda, Клаус Зелмер, изјави за Autocar: „Најголемиот предизвик во моментов е цената на [производството] електрични возила со батерии, особено кога се произведува автомобил [со] големина на Fabia. Ќе мораме да останеме малку трпеливи“.

Во неодамнешното интервју за германскиот весник Handelsblatt, тој рече дека компанијата ја зголемила својата инвестиција во електрични автомобили од 3,1 милијарди евра на 5,6 милијарди евра до 2026 година.

Škoda има за цел 50% до 70% од нивната продажба да биде електрични автомобили до крајот на оваа деценија.

Слични содржини