Актуелно
Почетна / Хроника / Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени од еден оператор

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени од еден оператор

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.А.(44) од Скопје.

Коронавирус

Тој, на 13 март годинава, кога од Австрија пристигнал во Република Македонија, потпишал изјава за самоизолација, која ја прекршил на 20 март, кога во Скопје се упатил во болничка установа со цел да изврши тест за коронавирус.

По медицинскиот наод дека е позитивен тој, самоиницијативно, не почитувајќи ги медицинските препораки за строга самоизолација, се упатил во неговиот стан во Охрид. Притоа, непречено се движел без заштитна маска и ракавици, а на 23 март бил во службените простории на еден оператор по што, во станот примил вработени кои му ја извршиле договорената услуга, соопшти полицијата.

loading...