Судот ги слуша аргументите на кампањата на Трамп за оспорување на изборите во Пенсилванија

од Stefanija Kuzmanovska

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во вторникот на судот во Пенсилванија ќе се обиде да ја поништи победата на Џо Бајден на претседателските избори на 3 ноември, и уште еден правен неуспех веројатно ќе ги осуди неговите веќе мали шанси.

Судијата на округот Вилијамспорт, Метју Бран започна со сослушување аргументи во тужбата за предизборна кампања на Трамп, поднесена на 9 ноември, со цел да се спречи демократот Џо Бајден да биде потврден како победник на изборите.

Откако содржината на тужбата беше редуцирана, претседателската кампања се насочи кон тврдењето дека на гласачите во таа сојузна држава несоодветно им било дозволено да ги коригираат гласачките ливчиња што биле одбиени поради технички грешки, пренесе Ројтерс.

Наскоро се очекува одлука

Официјални лица од Пенсилванија велат дека има малку такви гласачки ливчиња, но правниот тим на Трамп бара од судијата Бран да го запре потврдувањето на победата на Бајден во државата.

Државниот секретар на Пенсилванија, Кети Боквар треба да ги потврди резултатите од изборите следниот понеделник, што значи дека Бран треба брзо да донесе одлука.

Проекциите велат дека Бајден, кој треба да ја преземе должноста на 20 јануари, освои повеќе од 70.000 гласови во Пенсилванија, освојувајќи 49,9 проценти од гласовите, додека Трамп 48,8 проценти.

Неколку часа пред сослушувањето, Бран му дозволи на Руди Џулијани, личен адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, официјално да се појави во парницата и да презентира аргументи.

Новиот правен тим на Доналд Трамп

Претседателот во саботата објави на Твитер дека побарал од Руди Џулијани да предводи нов правен тим, заедно со локален советник.

Тројца адвокати кои ја претставуваат кампањата на претседателот Доналд Трамп повикаа на повлекување од неговата тужба оспорувајќи ги резултатите од изборите во САД во Пенсилванија. Тие не дадоа објаснување за таа одлука, а судијата дозволи повлекување на двајцата адвокати.

Линда Кернс, една од тројцата адвокати кои решија да се повлечат, во неодамнешното судско досие напиша дека се соочила со порој вознемирувачки мејлови и телефонски пораки поради нејзината работа за кампањата на Трамп.

Минатата недела, реномираната адвокатска фирма Porter Wright Morris & Arthur исто така се повлекоа од случајот.

Правни експерти велат дека судските процеси имаат малку шанси да го променат исходот од изборите, а постариот правен советник на Бајден изјави дека станува збор за измама, а не за судска постапка.

loading...

Слични содржини