Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Евровизија нема да има, но во време на пандемија сакаат да ја обединат Европа

Наместо откажаниот Евросонг, алтернативно телевизиско шоу сака да ја обедини Европа во време на пандемијата со коронавирусот, на денот кога требаше да се одржи големото финале. Програмот „Europe Shine a Light“ според британската победничка песна во 1997 година, ќе се емитува во Европа на 16 мај во 19 часот по …

Повеќе

Пораки од Алтернатива, Беса и ДПА за ратификацијата на Протоколот за НАТО

Со НАТО почнува нова историја за нас и треба да го искористиме овој историски момент за нашата земја. Покрај надворешна стабилност, во иднина да изградиме многу посилни врски на кохезија внатре, за да може да ги жнееме благодатите од овој компромис, рече лидерот на Алтернатива Африм Гаши во Собранието. Нагласи …

Повеќе

Алијанса за Албанците не се откажува од коалиција, ДУИ и ДПА самојстојно ќе излезат на избори

Повикот на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села за предизборна коалиција со сите партии на Албанците освен ДУИ не вроди со плод. Веќе е извесно дека ДПА на Мендух Тачи ќе излезе сама на изборите, а како што велат извори од партијата Алтернатива на Локално, шансите тие да влезат …

Повеќе

Гаши: Треба да се договориме кој е најдобриот начин за функционирање на оваа наша заедничка држава

Партиите во времето на предизборната кампања се обидуват да направат коалиции за следниот мандат. Бараме идеолошка, концепциска блискост за да работиме во следните четири години. Ние имаме корекни односи со премиерот и се трудиме да работиме заедно. Во однос на идните коалиции, јасно е дека секоја партија го гледа својот …

Повеќе

Гаши: Треба што побргу да се одржат предвремени избори

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши смета дека по негативната одлука за старт на преговори за влез во Европската Унија, треба што побргу да се одржат предвремени парламентарни избори, кои според него, ќе го потврдат ставот на граѓаните за своите посакувани претставници. „По одлуката на Европската Унија на Северна Македонија да …

Повеќе