Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Чаирскиот градоначалник во изолација по контакт со лице позитивно на Ковид-19

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу е во изолација, откако претходно бил во контакт со лице кое во меѓувреме добило позитивен тест на Ковид-19. Ќе ја искористам можноста преку овој вид на комуникација со вас, да ве информирам и да ја споделам загриженоста за начинот како се одвива состојбата со корона …

Повеќе

Спасовски: Повратниците од странство нема да одат на дополнителна домашна изолација

Владата на денешната седница го прифатила предлогот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство со кој патниците од странските земји кои влегуваат на територијата на земјава, по завршување на временскиот период од 21 ден или 14 дена во задолжителен државен карантин, веќе нема да бидат упатувани на дополнителна …

Повеќе

МВР: Забраната за движење не ја почитувале 28 лица

Забраната за движење во текот на изминатото деноноќие во целата држава не ја почитувале 28 лица, а приведено е 21 лице. За останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, соопшти МВР. Во изминатото деноноќие на 65 лица им се издадени решенија за изолација, а 18 лица потпишале изјави …

Повеќе

Сотирова-Бухова: Лицето кое има решение од ДСЗИ останува на домашно лекување до истекот на 14-тиот ден

Протоколот за лекување на Ковид позитивни лица кои со решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) се ставени на домашно лекување е јасен и прецизен. Не може да се прекине постапката се до извршување на решението. Значи лицето кое има добиено решение од ДСЗИ за домашно лекување останува на …

Повеќе

Османи и Филипче остануваат 14 дена во изолација

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче остануваат 14 дена во изолација. -За време на присуството на состанокот во Куманово, ги имав превземено сите заштитни мерки, затоа првично изјавив дека во изолација ќе останам до вторник односно 7 дена.Но, по анализата  и препораките на ДЗС …

Повеќе

Османи: Не присуствувам на Советот за безбедност, решив да се изолирам до вторник

По објавата на кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски дека е позитивен на коронавирусот, се огласи и вицепремиерот Бујар Османи. „По позитивната потврда за СОVID-19 на Градоначалникот на Куманово, а поради тоа што вчера имавме состанок во општинскиот штаб во Куманово, и покрај тоа што цело време бев со лична заштита маска …

Повеќе

Заев: Нема симптоми кај мене и членовите на моето семејство со кои сме заедно во изолација

Лидерот на СДСМ денеска на Фејсбук објави видео во кое вели дека тој и членовите на неговото семејство немаат симптоми на Ковид-19, апелирајќи до граѓаните да бидат внимателни и да ги почитуваат пропишаните мерки за превенција од коронавирусот. – Нема симптоми кај мене и членовите на моето семејство со кои …

Повеќе

Скопјанец наместо во самоизолација, отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во земјава. Како што информираат од обвинителството, обвинетиот на 17 март, при влез на граничниот премин Табановце, потпишал изјава дека ќе се самоизолира во период од 14 дена, бидејќи претходно престојувал …

Повеќе

Пировска: Видеото за тепаното девојче од Штип, ја рабуди јавноста која што нема свест дека вакви работи се случуваат

Ние укажавме дека не треба да се шири тоа видео (тепањето на девојче). Но луѓето во голем дел не знаат што значи двојната виктимизација. Многу често се случува во вакви случаи жртвата да биде осудена во средината каде што живее, изјави за „Утрински брифинг“ за „Слободна ТВ“, извршниот директор на …

Повеќе

Филипче со совети за карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање

На својот Фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче објави неколку совети за тоа како да го негуваме и менталното здравје во овие кризни ситуации. -Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на КОВИД-19 и ни помагаат да го заштитиме јавното здравје.Но, не треба да …

Повеќе