Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Што точно се случува кога некој е заразен со коронавирус?

Луѓето кај кои е дијагностициран коронавирусот, потребно е итно да се лекуваат, најдобро во болнички услови, но се поставува прашањето колку болниците низ светот се подготвени да се носат со оваа епидемија. Оние кои се заразени, а кои чувствуваат благи симптоми, имаат речиси 100% шанса за целосно излекување. Всушност, коронавирусот …

Повеќе

Како да излечите мамурлак во зависност од тоа што сте пиеле?

Мамурлакот можете да го излечите со банана, со богат масен појадок, со јатки, па дури и со антихистаминик, но сето тоа во зависност што сте пиеле. Различни видови алкохол предизвикуваат различен мамурлак, па во продолжение прочитајте како можете да се излечите зависно од тоа што испивте: Бело вино Премногу бело …

Повеќе

Дали и колку витаминот Д може да им помогне на заболените од рак?

Според новите сознанија на Американското здружение за клиничка онкологија, заболените од рак мораат редовно да земаат витамин Д како додаток во исхраната, за да добијат подобар квалитет на животот. Витаминот Д е клучен за здравјето на коските, но постојат и докази дека може да го направи периодот на лечење поподнослив …

Повеќе

Митови за грипот: Поради нив погрешно се лечите

Грипот се манифестира со покачена телесна температура, треска, исцрпеност, губење апетит, болки во мускулите и зглобовите, болки во грлото, кашлање… Оваа болест треба да се прележи, да не се заморувате, да пиете многу течности и секако, да не „паѓате“ на најчестите митови поврзани со неговото лечење. Еве кои се тие: …

Повеќе

Шакира отворено: Го губев гласот, се лечев и со света вода

Популарната пејачка пред две години откажа вкупно 17 концерти од нејзината светска турнеја поради проблеми со здравјето. Ваквиот потег даде јасно до знаење дека нешто сериозно се случува. Таа за „Гардијан“ отворено зборуваше за овој период од нејзиниот живот. Едната од гласните жици ѝ буила толку оштетена, што почнала дури …

Повеќе