Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Средена локацијата која претходно беше депонија во Кисела Вода (ФОТО)

„Еве како сега изгледа со децении создаваната депонијата во општина Кисела Вода веднаш до пругата, а во непосредна близина на центарот на нашиот град, позади бараките во населбата 11 Октомври“, сподели денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Скопје го наследивме со мноогу проблеми и многу вакви места. И ги решаваме. …

Повеќе

Шилегов: Полицијата треба да постапи сериозно во однос на рестриктивните мерки

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска упати апел сите граѓани при движење на јавните места да се придржуваат до препораките и протоколите од Министерството за здравство, односно да ја почитуваат социјалната дистанца и да носат маска. Прашан колку се почитува носењето маски и одржување дистанца во автобусите, Шилегов на денешната …

Повеќе

Шилегов: Еден човек, продолжил три туѓи животи, најголема почит за него

„Успешно извршена првата трансплантација на срце! Од истиот донатор на органи, во моментов се врши трансплантација на два бубрега! Еден човек, продолжил три туѓи животи! Најголема почит за него (неа) и семејството“, пишува градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. „Најголема почит за нашите домашни лекари и медицински експерти. Историски успех на …

Повеќе

Шилегов: Опозицијата ја замара јавноста со суми за тревникот, за да не зборувме дека таму требало да има зграда од 20 метри

Спиновите кои се јавуваат околу тревникот се јавуваат за да избегаме од вистинската приказна, дека тоа што сега го гледате како тревник и местото на куќата на Мајка Тереза, претходната власт го продаде да се изградат „Шпански скали“. И затоа сега ја замараат јавноста со суми колку чинел тревникот, за …

Повеќе

Шилегов: За да се спроведува некоја мерка граѓаните треба да бидат сојузници

Основната претпоставка кога институционално пропишувате каква било мерка и ја ставате во сила, е да ги имате граѓаните како сојузници во тој процес, наведе градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, посочувајќи дека граѓаните кога се дел од јавниот живот треба да ја користат заштитната опрема со цел да се заштит …

Повеќе

Клинички доби нов паркинг (ФОТО)

Завршија градежните активности со новиот паркинг на Клинички. Да се потсетиме на изгледот на Клинички. И фазите на реализација. Се’ до последната слика, каде што вечерва завршивме целосно нов паркинг .., напиша на својот Фејсбук, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Да се потсетиме на изгледот на Клинички. И фазите …

Повеќе

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ поднесе пријава против Шилегов за анонимните спонзорства

Поднесена е пријава од страна на  советничката група на ВМРО ДПМНЕ  до Државен завод за ревизија, Финансова полиција и Државната комисија за спречување на корупција против градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Советниците, како што соопштија, се сомневаат дека Шилегов незаконски прибира и троши пари од анонимни спонзори. – За …

Повеќе

(ФОТО) Се подготвува новиот паркинг кај Клинички!

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил напиша дека во тек е припремата за новиот паркинг на Клинички. Заеднички со Министерство за здравство, заедно со Венко !!!Припрема за новиот паркинг на Клинички !!!, нпиша Шилегов. Заеднички со Министерство за здравство, заедно со Венко 💪 !!!Припрема за новиот …

Повеќе

Шилегов: Додека сум градоначалник нема да дозволам на плоштадот да никне зграда

На површина од 5000 квадратни метри и инвестиција од 33 милиони денари е уреден просторот во центарот на Скопје, на потегот од плоштадот кон влезот во Градскиот трговски центар. Инвестицијата не е на Градот, туку, како што рече градоначалникот Петре Шилегов, на совесни граѓани на Скопје кои сакале да помогнат …

Повеќе

Чулев: Ако чесното, а не криминално работење за Шилегов е „лудо“ тогаш може да ме нарекува така

Во текот на вчерашниот ден ја прочитав изјавата на Шилегов во која го споменува моето име и да бидам искрени ниту сум изненаден, а ниту пак вознемирен, напиша министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на својот Фејсбук профил по изјавата на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов дека е згрозен …

Повеќе