Тим водеше со 2:0, па доживеа катастрофа на Ролан Гарос

Доминик Тим го заврши натпреварувањето на Ролан Гарос во првото коло по маратонскиот натпревар против Пабло Андухар од Шпанија од 3: 2, во сетови 4: 6, 5: 7, 6:3, 6:4, 6:4.

Тим влезе фуриозно во натпреварот, најпрво го доби првиот гем на сервис на Андухар со само еден пропуштен поен, а потоа ја одби шансата за брејк. Иако пропушти пет можности да му го одземе сервисот на ривалот во петтиот гем, паузата од самиот почеток беше доволна за 6:4 и 1:0 во сетови.

Во вториот сет, виден е вистински фестивал од брејкови, повторно Тим поведе со 2:1 откако му беше одземен сервисот на Шпанецот, веднаш потоа Андухар возврати за 2: 2, повторно Тим дојде на пауза во седмиот гем, но во десеттиот следуваше уште едно израмнување. Сепак, по паузата во 11-от гем, кој поведе со 6: 5, Тим успеа да стигне до 7: 5 и да поведе со 2: 0 во сетови.

Се чинеше многу близу до триумф, особено откако доби можност да направи брејк во третиот гем од третиот сет, но од тој момент падна. Тој не ја искористи својата шанса, од друга страна, Шпанецот го направи во осмиот гем за 5:3, а откако ја одбрани можноста за брејк, Андухар стигна до сетот и се приближи на 2:1.

Во четвртиот сет, Шпанецот прво одбрани две шанси за брејк, да израмни два брејка по 1:1 и да стигне до 4:1. Тим успеа да се врати, намали на 4: 2, но не и да ја загрози предноста.

Тием имаше проблем со кондицијата, а евидентна беше паузата која ја направи поради проблемите со коленото. Во клучниот сет направи многу грешки, па противникот од Шпанија тоа го казни.